Skip navigation
More Options
District
Select a School
High Schools
Central High School
South High School
Middle Schools
Lakewood Middle School
South Middle School
Elementary Schools
Coronado Elementary School
Cottonwood Elementary School
Heusner Elementary School
Meadowlark Ridge Elementary School
Oakdale Elementary School
Schilling Elementary School
Stewart Elementary School
Sunset Elementary School
Alternative Programs
Central Kansas Cooperative in Education
Heartland Early Education
Opportunity Now
Salina Adult Education Center
Salina Virtual Innovation Academy
Transitions
Select Language
Spanish
Chinese
Dutch
French
German
Gujarati
Hindi
Korean
Russian
Tagalog
Thai
Urdu
Vietnamese
Login
Guest
Salina Central
High School Athletics
Students
Parents
Employees
Facebook Page
Twitter Feed
Youtube Channel
Follow Us on Instagram
Connect With Us on LinkedIn
Salina Public Schools District Calendar
{1}
##LOC[OK]##
Menu
Home
Fall Sports
Cross Country
Roster
Records
Schedule
Football
Football Schedule
Roster
Tradition
SC Camps
Get Connected
Girls Golf
Schedule
Boys Soccer
Schedule
Girls Tennis
Schedule
Coaches
Photos
Volleyball
Volleyball Schedule
Calendar
Expectations
Roster
Camps
Records
Winter Sports
Boys Basketball
Schedule
Team Honors
Girls Basketball
Coaching Staff
Parents
Schedule
Bowling
Roster
Schedule
Boys Swimming
Coaching Staff
Results
Post-Season Stat Book
Wrestling
Calendar
Schedule
Wrestling State Placers
Career Stat Leaders
Spring Sports
Baseball
Mustang Coaches
Calendar
History
Boys Golf
Schedule
Girls Soccer
Schedule
Softball
Schedule
Roster
Coaching Staff
Girls Swimming
Meet Results
Meet Schedule
Central Girls' Top Twenty
Team Records
Boys Tennis
Track
Season Bests
Schedule
Results
VET Squad
Calendars
Cheerleading
Hall of Fame
2022-2023 Inductees
Emily Wood
Emice Dyck
Peter Phillippi
Pete Stroer
Shaelyn Martin
1970-71 Central Boys Basketball
2001 Central Football
2021-2022 Inductees
Bobby Knight
Bryan Norton
Chris Bell
Jim Lovullo
Keith Smith
2019-20 Inductees
MARVIN DIENER
JAKE SHARP
BRIAN HILL
SHANELE STIRES
KAYE PEARCE
TERENCE NEWMAN
82-83 Boys Basketball
NINO SAMUEL
Athlete Nomination
Team Nomination Form
Coach / Admin Nomination
Calendar
Home
Fall Sports
Cross Country
Roster
Records
Schedule
Football
Football Schedule
Roster
Tradition
SC Camps
Get Connected
Girls Golf
Schedule
Boys Soccer
Schedule
Girls Tennis
Schedule
Coaches
Photos
Volleyball
Volleyball Schedule
Calendar
Expectations
Roster
Camps
Records
Winter Sports
Boys Basketball
Schedule
Team Honors
Girls Basketball
Coaching Staff
Parents
Schedule
Bowling
Roster
Schedule
Boys Swimming
Coaching Staff
Results
Post-Season Stat Book
Wrestling
Calendar
Schedule
Wrestling State Placers
Career Stat Leaders
Spring Sports
Baseball
Mustang Coaches
Calendar
History
Boys Golf
Schedule
Girls Soccer
Schedule
Softball
Schedule
Roster
Coaching Staff
Girls Swimming
Meet Results
Meet Schedule
Central Girls' Top Twenty
Team Records
Boys Tennis
Track
Season Bests
Schedule
Results
VET Squad
Calendars
Cheerleading
Hall of Fame
2022-2023 Inductees
Emily Wood
Emice Dyck
Peter Phillippi
Pete Stroer
Shaelyn Martin
1970-71 Central Boys Basketball
2001 Central Football
2021-2022 Inductees
Bobby Knight
Bryan Norton
Chris Bell
Jim Lovullo
Keith Smith
2019-20 Inductees
MARVIN DIENER
JAKE SHARP
BRIAN HILL
SHANELE STIRES
KAYE PEARCE
TERENCE NEWMAN
82-83 Boys Basketball
NINO SAMUEL
Athlete Nomination
Team Nomination Form
Coach / Admin Nomination
Calendar
Salina South JV
Skip Sidebar Navigation
Salina South JV
Salina South Varsity
Junction City Varsity
Maize Varsity
Shocker - Pre-State
Andover Varsity
Buhler Varsity
McPherson Varsity
Salina Central Varsity
AVCTL
Regional
Salina South JV
Buhler JV
Junction City JV
McPherson JV
Salina Central JV
Results
Newton JV
Hutchinson JV
Last item for navigation
Salina Central High School Athletics
»
Spring Sports
»
Track
»
Results
»
2019 Results
»
Salina South JV
Complete Meet Results
Salina Central Track & Field
Meet: Salina South - Girls
Date: 3/26/2019
Time
Place
Distance/Height
Place
4x800m Relay
10:51.8
1st
Shot Put
Peyton Griffin
02:33.0
Destiny Jackson
31' 00"
3rd
Bri Torres
02:51.5
Madison Freeman
30' 2"
4th
Cora White
02:47.7
Lauren Cullins
26' 0
7th
Kadyn Cobb
02:39.0
Chalicia Samilton
21' 11"
12th
Kelli Potts
19' 3"
14th
100m Hurdles
Amoni McSwain
25.1
9th
Discus
Reagan Geihsler
120' 2"
1st
100m Dash
Lauren Cullins
82' 6"
4th
Neveah McCoy
14.85
3rd
Chalicia Samilton
15.11
6th
Javelin
Aleigha Haller
15.19
7th
Reagan Geihsler
115' 0"
1st
Katelyn Botz
15.53
10th
Harlee Long
89' 3"
3rd
Mattison Cole
17.62
14th
Amoni McSwain
83' 2"
5th
Nyvea Sparks
17.98
15th
Madison Freeman
63' 11"
9th
India James
63' 4"
11th
1600m Run
Nyvea Sparks
42' 5"
15th
Kadyn Cobb
05:45.5
1st
Olivia Wright
39' 9"
16th
Elizabeth Young
06:43.7
7th
Pole Vault
4x100m Relay
55.06
2nd
Elizabeth Collins
9' 0"
3rd
Destiny Jackson
Phoebe Helton
8' 0"
4th
Neveah McCoy
Aydan Hernandez
6' 6"
6th
Trista Stevenson
Neena Clayson
5" 0"
9th
Elizabeth Collins
Elizabeth Young
NH
Zoe Sims
NH
400m Dash
Peyton Griffin
01:03.2
1st
Long Jump
Katelyn Botz
01:15.5
6th
Trista Stevenson
15' 6.5"
2nd
Aleigha Haller
14' 0.25"
6th
300m Hurdles
Liz Collins
57.93
4th
Triple Jump
Trista Stevenson
33' 5".25
2nd
800m Run
Aleigha Haller
30' 11"
4th
Kadyn Cobb
02:39.7
1st
Cora White
02:50.6
4th
High Jump
Bri Torres
02:52.7
6th
Elizabeth Young
02:57.0
8th
200m Dash
Neveah McCoy
31.7
3rd
Chalicia Samilton
32.85
6th
Katelyn Botz
33.76
9th
Mattison Cole
37.11
10th
Nyvea Sparks
40.2
12th
3200m Run
Bri Torres
14:03.2
4th
4x400m Relay
04:46.9
4th
Peyton Griffin
64.7
Destiny Jackson
74.2
Elizabeth Collins
79.6
Trista Stevenson
68.04
Salina Central Track & Field
Meet: Salina South - Boys
Date: 3/26/2019
Time
Place
Distance/Height
Place
4x800m Relay
09:33.7
3rd
Shot Put
Brandon Falcon
02:14.8
Josh Morrow
48' 1"
1st
Stoughton Wintholtz
02:16.8
Michael Russell
38' 11"
7th
William Griffith
02:29.0
Fernando Rodriquez
34' 7"
13th
Allen McMurray
02:32.0
Daniel Sotelo
32' 10"
17th
Andrew Goltl
29' 11.5
26th
110 High Hurdles
Matt Glen
29' 9"
28th
Jordan Castaneda
:19.41
2nd
Angel Luna
29' 9"
28th
Aaron Moreno
25' 8.50"
30th
100m Dash
Josue Jimenez
25' 7.50"
31st
Riley Counts
11.94
1st
Aaron French
25' 3"
32nd
Manny Fuentes
12.54
7th
Julian Castro
21' 1"
34th
Navi Lewis
12.6
8th
Quez Lewis
12.72
9th
Discus
Levi Johnson
12.76
10th
Fernando Rodriquez
97' 7"
7th
Derion Garrett
13.37
15th
Mykel Williams
93' 3"
12th
Keicion Landers
13.4
16th
Josue Jimenez
81' 2"
17th
Micah Moore
13.49
17th
Daniel Sotelo
80' 9"
18th
Fidel Torres
13.58
18th
Aaron Moreno
76' 3"
20th
DJ Burge
13.6
19th
Julian Castro
72' 4"
23rd
MJ Dyson
13.66
21st
Angel Luna
70' 8"
24th
Carson Toney
13.74
22nd
Aaron French
59' 11"
26th
Ben Dixon
14.08
25th
Isaac Clark
14.9
27th
Javelin
Israel Torres
153' 3"
3rd
1600m Run
Adam Gonzalez
122' 0"
8th
Stoughton Wintholz
05:27.0
11th
Fernando Rodriquez
114' 0"
9th
William Griffith
05:31.5
12th
Raiden Gonzalez
51' 6"
27th
Kyson Harmison
05:33.2
13th
Isaac French
05:33.9
14th
Long Jump
Lane Griffin
06:14.1
22nd
Keishaun McDaniel
20' 0"
3rd
Zach Johnson
17' 9"
11th
4x100m Relay
Keicion Landers
17' 5.5"
13th
Riley Counts
DQ
MJ Dyson
14' .50"
19th
Keishaun McDaniels
Triple Jump
Quez Lewis
Keishaun McDaniel
42' 7"
2nd
Navi Lewis
Zach Johnson
36' 6"
5th
Daniel Torres
35' 7
8th
Derion Garrett
51.11
3rd
Manny Fuentes
High Jump
Ben Dixon
Zach Johnsoon
5' 10"
4th
Carson Toney
400m Dash
Pole Vault
Riley Counts
52.18
1st
Blake Olmsted
13' 0"
1st
Fidel Torres
01:00.2
6th
Cade Lopez
10' 6"
3rd
DJ Burge
01:04.7
12th
Lane Johnson
9' 0"
5th
Lane Johnson
0:01
14th
Alex Morales
8' 0"
9th
MJ Dyson
01:07.9
16th
Makelti Hastings
8' 0"
10th
Isaac Clark
01:13.8
18th
300m Hurdles
Allen McMurray
46.89
1st
Jordan Castaneda
50.86
3rd
800m Run
Brandon Falcon
02:15.8
5th
William Griffith
02:28.8
8th
Isaac French
02:29.1
10th
Lane Griffin
02:45.7
14th
200m Dash
Riley Counts
23.64
1st
Navi Lewis
25.13
4th
Manny Fuentes
25.19
5th
Derion Garrett
27.03
17th
Quez Lewis
25.62
8th
Levi Johnson
27.02
16th
Ben Dixon
27.7
19th
Carson Toney
28.31
26th
Fidel Torres
28.01
20th
Micah Moore
28.17
21st
DJ Burge
28.29
25th
MJ Dyson
28.18
22nd
Isaac Clark
DNF
Keicion Landers
DNF
3200m Run
Allen McMurray
11:00.3
5th
Kyson Harmison
11:41.1
7th
Stoughton Wintholz
12:05.5
10th
4x400m Relay
03:56.9
3rd
Jordan Castaneda
01:01.8
Brandon Falcon
56.9
Quez Lewis
01:01.2
Navi Lewis
56.7